Darmowa dostawa od 99,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy wiesz, ile powinno spać Twoje dziecko?

2020-12-19
Czy wiesz, ile powinno spać Twoje dziecko?

Ile powinno spać dziecko - tabela

Jest wiele różnych tabeli i norm, mówiących o prawidłowym czasie i przebiegu snu, jednak nie wszystkie zalecenia mają się w życiu codziennym. Niestety często pojawiają się rekomendacje, które nie mają nic wspólnego z prawdą. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę na długość snu dziecka.

 

Co daje odpowiedni sen maluszka?

Wszyscy wiemy, że do rozwijania oraz wzrostu komórek mózgowych i regeneracji organizmu, dzieci potrzebują odpowiedniej ilości snu. Jednak nie wszyscy wiemy, że czas spędzony na odpoczynku, ma znaczenie dla wagi dziecka. Gromadzenie tkanki tłuszczowej w ciele także można zminimalizować właśnie podczas snu. Mimo przeprowadzonych badań nie można jednoznacznie stwierdzić, że nadwaga i otyłość jest spowodowana zbyt małą ilością snu. Czas jego trwania również zależy od wieku. Wytyczne, opracowane w czasopiśmie "Journal Clinical Sleep Medicine", nie dotyczą tylko niemowląt i małych dzieci.

Jeżeli Twoje dziecko śpi krócej lub dłużej, należy bliżej przyjrzeć się jego rozkładowi dnia, pamiętając, że nie warto wydłużać czasu snu dziecka i nie zmuszać go do leżakowania, kiedy nie ma na to ochoty. Bez sensem jest popadanie w przesadę. Organizm sam domaga się regeneracji, kiedy tego potrzebuje. W ilość snu wchodzą również drzemki.

Regulacje snu dzieci do 18 roku życia ( ile powinno spać dziecko - tabela ):

-dziecko w wieku 4 – 12 miesięcy powinno spać od 12 do 16 godzin dziennie, w regularnych odstępach czasu (w tym drzemki). Zwykle najdłuższy okres czuwania u noworodków występuje między godziną 18, a 23. Potem następuje sen, który odbywa się między godziną 23 a 12 w południe. Jeżeli dziecko nie potrafi zasnąć w ciągu 30 minut, nie usypiaj go na siłę, opuść i zrelaksuj się.

-dziecko w wieku 1 -2 lata – powinno spać od 11 do 14 godzin dziennie w regularnych odstępach czasu (w tym drzemki). Tutaj zaczyna się wcześniejsze zasypianie, jest to około godzina 21.

-dziecko w wieku 3-5 lat - powinno spać od 10 do 13 godzin dziennie w regularnych odstępach czasu (w tym drzemki). Maluchy w wieku przedszkolnym zasypiają między 18:30 a 20.

-dziecko w wieku 6-12 lat – powinno spać od 9 do 12 godzin dziennie,

-dziecko w wieku 13-18 lat – powinny spać od 8 do 10 godzin dziennie.

 

Sposoby na spokojny sen

Przede wszystkim, aby dziecko odpowiednio odpoczęło należy zapewnić mu komfort. Do tego potrzeba wygodnego miejsca. Wiele zależy od przekonań mamy, czy dziecko śpi samo czy z rodzicami. Niezależnie od tego maluszek musi mieć zapewnioną wygodę. Materac do spania dla niemowlaka nie może być ani zbyt miękki ani zbyt twardy. Małe dziecko nie powinno spać na poduszce, powinno być ułożone płasko.

Wybór odpowiedniej pościeli

Warto zadbać o dobrej jakości pościel, która oddycha i jest wykonana z naturalnych materiałów. Bardzo ważne jest w czym i pod czym śpi dziecko. Wybierając pościel dla dzieci oraz jej rozmiar, należy wziąć pod uwagę dwa czynniki - wiek dziecka oraz rozmiar materaca, na którym śpi nasza pociecha.

 W przypadku maluchów do 5 lat najpraktyczniejszym wyborem będzie komplet 100x135, z poszewkami na poduszki o wymiarach 40x60. Taka pościel sprawdzi się zarówno w przypadku łóżeczek 60x120, jak i tych nieco większych. Dodatkowo wystarczy na kilka lat użytkowania (będzie służyć zarówno niemowlakowi, jak i przedszkolakowi).

Dzieci w wieku od 5 do 10 lat potrzebują nieco większego kompletu. Warto wybrać ten w rozmiarze 140x200, ze standardowymi poszewkami na poduszki o wymiarach 70x80. W przypadku nastolatków można z powodzeniem postawić na komplet 160x200, sprawdzający się zarówno w przypadku młodzieży, jak i osób dorosłych.

Należy zwrócić uwagę na materiał pościeli, wypełnienia oraz wzór samego materiału, aby wykończyć dziecięcy komplet.

 

Temperatura i stan powietrza w pomieszczeniu, w którym zasypia dziecko

Maluchy są ruchliwe i często wykopują się spod kołdry, zaczyna robić im się chłodno, co powoduje wybudzenie.

Ważnym elementem jest odpowiednia temperatura i stan powietrza. Zarówno latem jak i zimą przed położeniem dziecka do snu, koniecznym jest wywietrzenie pokoju. Temperatura powinna znajdować się w przedziale 18-20 stopni Celsjusza. Zimą należy zwrócić szczególną uwagę na wilgotność powietrza, ponieważ kaloryfery je wysuszają. W wyniku suchości dziecko będzie miało utrudnione oddychanie, kaszel i katar, co skutkuje wybudzeniem. W przypadku braku nawilżacza można rozwiesić mokre ręczniki na grzejnikach, co polepszy stan powietrza.

Światło

Słusznie zostało zauważone, że dziecko, które śpi przy zgaszonym świetle, w późniejszych etapach rozwoju, rzadziej boi się ciemności. Pamiętaj zatem, aby po ułożeniu maluszka do snu zgasić wszelkie źródło światła. Dziecko, które nie posiada dodatkowych bodźców wzrokowych szybciej się uspokaja i zasypia.

 

Zasypianie w ciszy

Podobnie jak w przypadku snu w ciemnym pomieszczeniu, nie da się przyuczyć dziecka do spania w hałasie. Są dzieci, które po prostu śpią bez względu na to, co dzieje się w ich otoczeniu, ale będą też takie, które przebudzają się od skrzypnięcia podłogi. To właśnie dlatego należy swoje dziecko obserwować i postarać się dostosować do upodobań malca. Jeśli potrzebuje snu w ciszy, to powinniśmy mu ją zapewnić.

 

Bodźce codzienne

Wieczorne rytuały pomogą dziecku w zasypianiu. Kąpanie, wieczorne jedzenie i relaks mogą ulepszyć sen

W ciągu dnia należy zwrócić uwagę na ilość bodźców, stres czy pobudzenie. Dziecku należy odpowiednio zaplanować dzień w taki sposób, żeby przed snem było spokojniejsze.

Jak można zauważyć, nie tylko ile powinno spać dziecko wpływa na odpowiedni rozwój. Na to, czy dobrze śpi, składa się wiele rzeczy. Warto rozpoznać potrzeby swojego malucha i zapewnić mu optymalne warunki do odpoczynku. Wyspany maluszek lepiej funkcjonuje w ciągu dnia i lepiej się rozwija.

 

 

 

 

 

pixel